Transition Technologies-Software (TTSW) specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych usług bezpieczeństwa dla holistycznego zarządzania ochroną informacji w systemach teleinformatycznych. Usługami z zakresu bezpieczeństwa zajmuje się nasz dział Transition Technologies SaaS. Działamy w różnych obszarach, w zależności od charakteru i przepływu informacji, a także ich prezentacji i przetwarzania.
Nasza ekspertyza obejmuje następujące obszary:
Audyty wewnętrzne i analizy
Zarządzanie ryzykiem
Strategia ochrony
Ciągłości działania
Środowisko teleinformatyczne
Przetwarzanie danych osobowych
Obsługa incydentów i ich konsekwencje
Aspekty prawne
Świadomość ryzyka i zagrożeń
Podejście do zachowania bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo danych w postaci elektronicznej jak i samych systemów i sieci zawsze jest wyzwaniem dla organizacji w szczególności ze względu na potrzebne środki finansowe i możliwość pozyskania ekspertów z odpowiednia wiedzą. Aby wskazać organizacjom kierunki postepowania w celu zbudowania odporności cyfrowej i zabezpieczenia odpowiednio danych powstają zestawy norm (np. rodzina norm ISO), regulacje prawne NIS2 czy DORA. W każdym przypadku należy zacząć od inwentaryzacji zasobów, określenia wartości przetwarzanych danych i wykonać analizę ryzyka dla organizacji. Bazując na tym należy przejść do minimalizacji ryzyk do akceptowalnego poziomu i zacząć stosować odpowiednie warstwy zabezpieczeń, wdrażać zaplanowane procesy i procedury. Poniższa lista obszarów i zagadnień na pewno może pomóc w zapewnieniu wymaganego poziomu bezpieczeństwa:
Regularna aktualizacja oprogramowania do najnowszych stabilnych wersji (przykładowe rozwiązania: Zarządzanie poprawkami – Patch Management)
Wyszukiwanie podatności w sieci i zarządzania nimi (przykładowe rozwiązania: Zarządzanie podatnościami – Vulnerability Management)
Zabezpieczenia urządzeń końcowych (przykładowe rozwiązania: Ochrona serwerów i stacji roboczych)
Ochrona brzegu sieci i separacja podsieci o różnym poziomie bezpieczeństwa (przykładowe rozwiązania Firewall)
Monitorowanie bezpieczeństwa sieci (przykładowe rozwiązania: Monitorowanie bezpieczeństwa sieci)
Kontrola dostępu (przykładowe rozwiązania: Kontrola dostępu uprzywilejowanego – PAM)
Skonsolidowane zarządzanie bezpieczeństwem (przykładowe rozwiązania: SIEM, SOAR, GRC)
Specjalizowane usługi w obszarze bezpieczeństwa (audyt IT, audyt DORA, audyt NIS2, CISO Remote)
Dlaczego warto zajmować się bezpieczeństwem cyfrowym podczas tworzenia oprogramowania?
Podejście oparte na dostarczeniu do klienta kodu aplikacji jedynie z wdrożeniem szybkiego przeskanowania kodu i naprawą ewentualnych błędów wiąże się ze znacznym ryzykiem, które może obciążyć nas finansowa. Dlaczego?
Późne wykrycie podatności na błędy może wiązać się z dodatkowymi kosztami finansowymi związanymi z ich usunięciem, potencjalnie wymagającym regresji do wcześniejszych etapów tworzenia aplikacji. A zatem nie wszystkie luki w zabezpieczeniach można łatwo usunąć na późnym etapie bez zajmowania się podstawowymi zależnościami kodu, jak np. bibliotekami. Pojawia się presja czasu, która staje się czynnikiem determinującym szybkość usuwania błędów w kodzie i luk w zabezpieczeniach, ponieważ każdy harmonogram zakłada uruchomienie systemu w danym terminie. Stąd też istnieje możliwość opóźnienia wdrożenia oprogramowania, zwłaszcza jeśli klient oczekuje do akceptacji czystego i bezpiecznego rozwiązania. Wady, błędy mogą prowadzić do kar finansowych lub innych konsekwencji.
Co jesli błędy nie przeszkadzają klientowi?
W przypadkach, gdy klient zgadza się na otrzymanie aplikacji z podatnościami, ale wymaga natychmiastowej korekty, może się okazać, że będziesz musiał poprawić nieoptymalny kod na instancji produkcyjnej. Może to prowadzić do trudności w uzyskaniu okien serwisowych i zwiększyć ryzyko ataków na niewłaściwie zabezpieczoną aplikację produkcyjną. Wiąże się to również z ryzykiem nadszarpnięcia reputacji obu zaangażowanych w procesie stron.
Co pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa?
Wiele z tych problemów, można skutecznie rozwiązać, wdrażając proces Secure Software Development Lifecycle (SSDLC) w całym cyklu tworzenia oprogramowania. Proces obejmuje zintegrowanie praktyk bezpieczeństwa z procesem tworzenia oprogramowania (SDLC) w ściśle zintegrowany sposób.
Etapy SSDLC
Analiza wymagań
Projektowanie rozwiązania
Rozwój oprogramowania
Testowanie rozwiązania
Wypuszczenie wersji
Utrzymanie rozwiązania
Jakie narzędzia i procesy wykorzystujemy?
Bezpieczny projekt i architektura
Obejmuje wykorzystanie specjalistycznej wiedzy w zakresie modelowania zagrożeń, ustanowienie wytycznych dotyczących minimalnych wymagań i środków bezpieczeństwa (znanych jako linie bazowe bezpieczeństwa) oraz włączenie standardów branżowych, przepisów i wiedzy specjalistycznej w zakresie DevSecOps/SSDL/OffSec.
Bezpieczne kodowanie
Stosowane są praktyki bezpiecznego kodowania, z wykorzystaniem wyżej wymienionych standardów i wytycznych. Bieżący nadzór nad bezpieczeństwem, ręczne przeglądy kodu oraz wykorzystanie specjalistycznego narzędzia SAST (Static Application Security Testing) do automatycznej analizy kodu są kluczowe.
Budowanie, integracja i testowanie
Tutaj w procesach iteracyjnych wykorzystywane są SAST. Wykryte luki w zabezpieczeniach są badane, analizowane, zgłaszane i zarządzane przez specjalistów, często wspomaganych przez dedykowany skaner luk w zabezpieczeniach.
Ochrona operacyjna i monitorowanie
Profesjonaliści wykorzystują swoją wiedzę z zakresu norm, wytycznych, standardów i najlepszych praktyk dotyczących środowisk. Bieżący nadzór nad bezpieczeństwem przez specjalistów jest niezbędny.
Ciągłe dostarczanie i wdrażanie
Bieżący nadzór nad bezpieczeństwem przez specjalistów ma kluczowe znaczenie, wspierany przez wykorzystanie skanerów podatności bezpieczeństwa aplikacji i infrastruktury.
Zakres usług bezpieczeństwa
Nasz zakres usług jest dostosowany do konkretnych potrzeb i celów każdego klienta. Wierzymy w tworzenie dostosowanych rozwiązań, które ewoluują wraz ze zmieniającymi się wymaganiami, co pozwala na skuteczne i elastyczne podejście do oferowanego oprogramowania.
Prowadzimy otwarte rozmowy z nowymi i obecnymi klientami, aktywnie wsłuchując się w ich potrzeby i cele, dostarczając jednocześnie spersonalizowane rozwiązania.
W jaki sposób możemy Ci pomóc?
Przeszkolenie personelu
Dostarczenie brakujących zasobów
Zmniejszenie kosztów
W ramach naszych usług oferujemy kompleksowe rozwiązanie, specjalnie dostosowane do wymagań klienta i uzgodnione w procesie zakupowym lub poaudytowym. W ten sposób klienci mogą uzyskać pożądany poziom bezpieczeństwa bez ciężaru związanego z zarządzaniem zawiłościami technicznymi.
Managed Security Services (MSS)
Usługi zarządzania bezpieczeństwem obejmują szeroki zakres, w tym audyty zerowe (audyt otwarcia), projektowanie procesów przetwarzania danych, dobór i dostawę rozwiązań technicznych, integrację z istniejącymi systemami, dodawanie modułów oprogramowania, zapewnienie konsultantów ds. bezpieczeństwa, zarządzanie środowiskiem, reagowanie na incydenty, usługi konsultingowe i wsparcie techniczne.
Korzyści z Usług Zarządzania Bezpieczeństwem
Transfer wiedzy jest integralną częścią naszego podejścia do współpracy. Dlatego też unikamy na spotkaniach mocno technicznego języka, ponieważ dzielimy się doświadczeniami wyciągniętymi z rozwiązywania problemów z różnymi klientami. Ta zgromadzona wiedza służy jako podstawa do szkolenia naszych klientów i tworzenia repozytorium najlepszych praktyk.
Staramy się również, w miarę możliwości, wspierać polskie rozwiązania, preferując produkty lokalne, gdy oferują one równoważne możliwości na analizowanym obszarze. W TTSW dokładamy wszelkich starań, aby świadczyć usługi bezpieczeństwa na najwyższym poziomie, które odpowiadają wyjątkowym potrzebom i wyzwaniom naszych klientów.