Image

Każdego dnia czytamy o tym, że ktoś potrzebuje naszej pomocy. Czytamy zarówno o bliskich, naszych znajomych, jak i o zupełnie obcych ludziach. Angażujemy się w mniejsze lub większe akcje charytatywne. Każdego roku przekazujemy procent podatku na rzecz fundacji, czy stowarzyszenia. Pomagamy z dobroci naszych serc. Nie inaczej jest w naszej TTSW społeczności.

Polak – Ukrainiec dwa bratanki!

Konflikt zbrojny na Ukrainie zmobilizował i nas do podjęcia działań pomocowych. W ramach wspólnych akcji przyłączyliśmy się do wsparcia inicjatyw związanych z pomocą Ukraińcom, którzy uciekli z terenów objętych walkami. Dlatego też prowadziliśmy wspólną zbiórkę finansową dla osób przebywających na Ukrainie. W jeden dzień uzbieraliśmy ponad 15 tysięcy złotych. Cała kwota została przeznaczona na zakup środków medycznych, ale również latarek, power banków, przedłużaczy, koców i odzieży. Wszystkie te rzeczy zostały przekazane na granicy potrzebującym.

Miau, hau – czyli pomoc dla czworonoga

Dzień Kota, Dzień Psa i tak na co dzień, a nie tylko od święta – zbiórka na potrzebujące zwierzęta. Co roku organizujemy zbiórki żywności oraz produktów do pielęgnacji zwierząt, czy utrzymania czystości w schroniskach i przystaniach zajmujących się porzuconymi kotami i psami. Liczy się każda pomoc. Do tej pory kilkukrotnie wsparliśmy między innymi: schronisko w Lublinie, schronisko Kundelek w Rzeszowie, Schronisko dla bezdomnych zwierząt „Leśny Zakątek” w Koszalinie, czy Stowarzyszenie Milej(ów) dla Zwierząt.

Razem możemy więcej!

Po łacinie „spes” znaczy „mieć nadzieję”. I to właśnie tę nadzieję daje Stowarzyszenie SPES swoim podopiecznym. Aby wspomóc działalność organizacji – zakupiliśmy wykonane przez podopiecznych budki lęgowe dla ptaków. Każda z tych budek znalazła już swoje miejsce w miejskich parkach, gdzie mogą zamieszkać kolejne gatunki ptaków przylatujących do Polski.
W ramach współpracy z Habitat for Humanity, która wspiera niezamożne osoby i bezdomnych, opracowaliśmy i zaprogramowaliśmy aplikację dla organizacji. Również dla jej pracowników zorganizowaliśmy między innymi warsztaty dotyczące tematu zero waste.
Pomagamy potrzebującym dorosłym, jak i dzieciom. Dla najmłodszych organizujemy zbiórki, warsztaty ekologiczne czy licytacje wigilijne, kiermasze. W tym czasie, poprzez zbiórki, wsparliśmy między innymi Dom Dziecka w Rzeszowie, Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Krwinka – fundacja dla dzieci z chorobami nowotworowymi, Dom Dla Dzieci Mieszko Dobrała Bolesław, czy Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Odrobina Radości”.

Gole, które pomagają!

Stereotyp mówi, że pracownik IT siedzi za biurkiem, na wygodnym fotelu i jedynym jego sportem jest bieg po klawiaturze i skoki na enter. Jakże ten stereotyp się myli!
Otóż nasi pracownicy wstali zza biurek i razem z innymi w branży IT zagrali w charytatywnych turniejach piłki nożnej na rzecz Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Emocji było co niemiara. Pot, łzy i radość z pomocy dla dzieci – to największa nagroda. Jeszcze większą było stanąć na podium. I kto tu siedzi tylko za biurkiem?
A zebrane w czasie turnieju środki pozwoliły Fundacji na organizację zajęć edukacyjnych i wyrównawczych, pokrycie kosztów funkcjonowania ośrodków (posiłki, energia itp.), a także organizację wakacji dla dzieci.

Wyobraź sobie, że nie potrzebujesz już papieru, by wydrukować fakturę albo dokument. Wyobraź sobie, że w firmie produkuje się mniej odpadów tworzonych w procesach biznesowych i w komunikacji. Znikają pancerne szafy z segregatorami, papierowe dzienniki korespondencji. Albo zamiast wyobrażania sobie – wprowadź zmiany w Twojej firmie.
Tak niewiele potrzeba, aby Twoja firma zmniejszyła swój ślad węglowy i wdrożyła politykę zero-emisyjności. Tworząc oprogramowanie i produkty cyfrowe do automatyzacji procesów w firmie czy instytucji publicznej myślimy o wpływie naszych działań na otaczające nas środowisko. Bo ekologia i polityka zero waste czy paper less, to nie puste slogany, a część naszej misji.

Dzieci to nasza przyszłość

Wierzymy, że dobrych nawyków uczymy się od dziecka. Dlatego też ekologii uczymy od najmłodszych lat. W toku naszej działalności – dla dzieci pracowników oraz ich przyjaciół zorganizowaliśmy konkursy proekologiczne. „Firmowe” dzieci brały udział między innymi w projektach, w których:

 — wykonywaliśmy prace plastyczne z wykorzystaniem ekologicznych materiałów,
 — wykonywaliśmy stroje postaci z bajek z wykorzystaniem materiałów z recyklingu,
 — wspólnie stworzyliśmy kalendarz na 2023 rok, w którym każdy miesiąc ma swój eko-wizerunek.

TTSW dąży do zero-emisyjności, a angażując najmłodszych w tego typu zajęcia, możemy pomóc im przybliżyć pojęcie dbania o środowisko, w którym żyjemy.

Eko edukacji nigdy za wiele!

Nie tylko szkoła uczy. Nie tylko szkoła kształtuje dobre nawyki. Przejęliśmy pałeczkę edukacyjną i mając na względzie dobro Ziemi wdrożyliśmy program TTSW Goes Green, w którym edukujemy i budujemy świadomość w zakresie ekologii, poczynając od przestrzeni dla pracowników, gdzie pokazujemy nowe rozwiązania i pomysły na bycie bardziej eko. Przeprowadziliśmy również między innymi warsztaty, na których pokazaliśmy, jak wykonać ekologiczne produkty kosmetyczne w domu. Warsztaty cieszą się zainteresowaniem wśród nas.
Ponadto w ramach tego projektu:

 — segregujemy odpady,
 — utylizujemy baterie i zużyty sprzęt komputerowy,
 — stale zwiększamy udział ekologicznych gadżetów, wchodzących w skład materiałów reklamowych firmy,
 — oszczędzamy prąd i wodę w biurach,
 — używamy ekologicznych środków czystości,
 — korzystamy z paneli fotowoltaicznych,
 — budujemy hybrydową flotę samochodową,
 — organizujemy ekologiczne wydarzenia i akcje wewnątrzfirmowe,
 — budujemy świadomość ekologiczną wśród naszej społeczności i pracowników.

Do pracy idziemy, biegniemy lub jedziemy rowerem. W ten sposób w ramach projektu TTSW Travels Green nie tylko zdobywamy kolejne kilometry dla zdrowia i lepszej kondycji, ale również ograniczamy razem jazdę samochodem, czy innymi spalinowymi środkami lokomocji. Emisja CO2 spada, a przyroda się cieszy. Do tej pory nasz eko licznik wskazał już ponad 6500 kilometrów przebytych tras.
I na koniec, skoro już o przyrodzie była mowa – wspólnie też sadzimy drzewa. Bo jak to mówi porzekadło – aby być prawdziwym pracownikiem sektora ITC, powinieneś posadzić drzewo i napisać swój własny kod. I tak każdy nowy pracownik w pakiecie powitalnym otrzymuje sadzonki oraz instrukcję dbania o plant. Następnie sadzi drzewa – jedno w ramach wspólnej akcji z posadzimy.pl, a drugie dla siebie, bo przecież im więcej zieleni tym lepiej! Do tej pory posadziliśmy wspólnie 130 mkw lasu!
I to właśnie w tych lasach mogą zamieszkać różne gatunki ptaków. A żeby im ułatwić zamieszkiwanie nowych terenów, w parkach czy lasach, wraz ze Stowarzyszeniem SPES wybudowaliśmy budki lęgowe, które zostały zamontowane w rzeszowskich parkach w 2022 roku. W 2023 roku białostocki team przekazał swoje budki lęgowe do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie tamtejszy magistrat podjął się ich montażu na terenach często odwiedzanych przez ptaki.

Razem dbamy o dwa kółka

Międzynarodowy Dzień Roweru to nie tylko czas, kiedy wyciągamy nasze dwa kółka i przygotowujemy się do wspólnych sezonów i wycieczek. To dzień, w którym rusza nasz mobilny warsztat rowerowy oferujący pracownikom przeglądy sprzętu przed kolejnymi kilometrozbiorem na drogach i szosach.
Serwisy kompleksowo sprawdzają stan techniczny jednośladów, czyszczą je, a także lokalizują usterki do ewentualnej naprawy. Do tej pory zorganizowaliśmy dwie edycje akcji, dzięki którym kilkudziesięciu naszych pracowników mogło bezpiecznie kontynuować zbieranie kilometrów w akcji TTSW Travels Green.